Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Industrial washing

Simplex 100-120

Cleaning devices

Cleaning device on order Stabil Inox

Liquids

Liquids and replacement system

Rivets and riveting tools

Rivets and riveting tools

Odrezovač a pasivátor TOREN 251-1

Obecný úvod

Odrezovač a pasivátor TOREN 251-1 je určen pro aplikace ponorem a používá se tam, kde je nutné odstranit již vzniklou korozi na povrchu materiálu a současně tento povrch chránit před vznikem další koroze. Současně zaručuje mezioperační ochranu proti korozi. Vzniklá ochrana (pasivace povrchu) je odolná proti běžným klimatickým podmínkám, ne však proti přímému účinku deště nebo zkondenzované vlhkosti. Slouží však jako podklad pro svrchní nátěrové systémy, žárové zinkování, galvanické pokovení, práškové a vypalovací barvy. Zvyšuje jejich adhezi k povrchu ocelového (železného) výrobku.

Při použití pro konzervaci muzejních a sbírkových předmětů, je však nutné předem zjistit stav prokorodování. TOREN 251-1 má schopnost odstraňovat měkkou i tvrdou korozi, takže předměty bez pevného jádra by mohl rozpustil celé.

Aplikace se provádí v nádobách, které mají inertní povrch – tj. ne v oceli bez kyselino vzdorného smaltu nebo nátěru, ne v měděných nebo mosazných nádobách. Produkt není určen pro ošetření měděných předmětů a ze slitin mědi.

Metody aplikace

Odmaštěný korozí napadený výrobek se ponoří do lázně přípravku TOREN 251-1. Přípravek zajišťuje dvojí funkci: Odstranění koroze a současně pasivaci povrchu výrobku proti tvorbě nové koroze. Počátek chemické reakce se projeví tvorbou bublin. Postupně, jak koroze ubývá, prostředek jemně žloutne. Ukončení reakce je indikováno změnou zabarvení roztoku na světle zelenou a žádnou tvorbou bublin. Tím je prostředek vyčerpán.

Rychlost reakce (odstranění koroze) lze urychlit kartáčováním povrchu a zvýšenou teplotou lázně. Nedoporučujeme zahřívat přes 80°C. Čas potřebný na odstranění koroze je závislý především na její tloušťce a množství. Pokud při pokojové teplotě nedojde k jejímu odstranění do 24 hodin, doporučujeme výrobek ponořit do nové lázně. V případě, že výrobek je již bez koroze a lázeň není nazelenalá a stále se tvoří bublinky, je vhodné výrobek ihned z ní vytáhnout a lázeň je možné použít dále.
Během pasivace získá povrch ocelového (železného) výrobku šedé zabarvení. Po ukončení reakce a vyjmutí výrobku z lázně je zapotřebí povrch vysušit. Doporučujeme otřít od kapek a pak vysušit proudem teplého vzduchu. Ulpěné a zaschlé kapky by mohly způsobit „flekatost“ povrchu. Ta však není na závadu z hlediska pasivace.

Upozornění:

Během reakce dochází k tvorbě vodíku. Proto v blízkosti lázně je zakázána manipulace s ohněm nebo se zařízeními vytvářejícími jiskry.

Příklady použití

  1. Do plastové nádoby se zavěsí zkorodovaný předmět a nalije se potřebné množství prostředku TOREN 251-1 tak, aby byl celý ponořen. Při pokojové teplotě se nechá působit, dokud koroze nezmizí. Po ukončení reakce (odstranění koroze) se předmět vyjme, proudem tlakového vzduchu zbaví povrchové vlhkosti a kapek a zasuší proudem teplého vzduchu.
  2. Do nerezové nádoby se položí zkorodovaný předmět tak, aby nebyl plošně v dotyku se dnem. Například na podložku s trny. Pak se celý zalije prostředkem Toren 251-1. Lázeň se vyhřeje na 60°C. Po ukončení reakce (odstranění koroze) se předmět vyjme, otře savým materiálem (hadrem, nebo utěrkou) a zbytkovým teplem nechá na vzduchu uschnout.
  3. Do skleněné nádoby se nalije TOREN 251-1 a do něj se ponoří zkorodovaný předmět. Lázeň se zahřeje na 40°C a po hodinových intervalech se povrch předmětu očistí plastovým kartáčem. Po ukončení reakce (odstranění koroze) se předmět vyjme, opláchne destilovanou nebo demineralizovanou vodou a zasuší v sušárně při 60°C.

Výhody

Snadná aplikace, vysoká účinnost, vysoká tepelná odolnost pasivovaného povrchu, snadná skladovatelnost, snadná likvidovatelnost – neobsahuje fosfáty a kyselinu fosforečnou, ani silikony. Plně biodegradabilní, není zdraví škodlivý. Zvyšuje adhezi nátěrových systémů a povrchových úprav k výrobku. Vzniklá pasivovaná vrstva má vysokou tepelnou odolnost a není citlivá na UV

Balení

Dodává se v plastových kanystrech, sudech, přepravních kontejnerech

Skladovatelnost

Skladovatelnost výrobků je 3 roky v uzavřeném obalu při vyloučení vlivu přímého slunečního záření.

Joomla Templates by Joomla51.com